Sen ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Właściwie przesypiane noce bowiem pozwalają na pełną regenerację ludzkiego układu nerwowego oraz prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników. Gdy nie wystarczająco długo śpimy nasz organizm może mieć problem z funkcjami poznawczymi a także ogólnym dobrym samopoczuciem. By wesprzeć się w kwestii jakości snu powinniśmy więc zadbać nie tylko o wygodne łóżko i materac, ale również sięgnąć po naturalne wspomagacze. Jednym z najskuteczniejszych jest włączenie kakao do diety. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów z wykorzystaniem kakao na sen. Zapraszamy do lektury.
Jakie właściwości wykazuje kakao?
Kakao jest źródłem minerałów, przeciwutleniaczy, składników odżywczych i błonnika. Jest bogate w magnez, wapń, żelazo, potas, miedź, mangan, fosfor i cynk. Z kolei zawarte w nim flawonoidy i inne substancje działają przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
Poza właściwościami relaksującymi i uspokajającymi – ze względu na wysokie stężenie kwasu walerianowego i magnezu, kakao wykazuje również właściwości poprawiające pamięć i obniżające ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Zawarte w nim kwasy tłuszczowe nawilżają skórę i działają na nią odżywczo a dzięki zawartości wielu antybakteryjnych i stymulujących odporność substancji chemicznych, kakao wpływa również korzystnie na kondycję naszych zębów.
Jak powstaje kakao?
Kakao, a więc znany nam brązowy proszek powstaje poprzez rozdrobnienie półproduktu – kuchu kakaowego. By było to możliwe nasiona kakaowca poddawane są fermentacji, płukaniu a następnie prażeniu, podczas którego pozbywamy się łupiny nasiennej a pozostałe wnętrze nasienia zostaje zmielone, w efekcie czego uzyskujemy miazgę kakaową, z której po usunięciu tłuszczu pozostaje kuch kakaowy.
Na rynku wyróżniamy kakao odmiany: pełnotłuste, zawierające ponad 20 % tłuszczu, tłuste, w którym tłuszcz stanowi 15-20% tłuszczu, oraz kakao tzw. niskotłuszczowe.
Na co zwrócić uwagę planując dobry sen?
Poza przygotowaniem organizmu do właściwego wejścia w stan spoczynku należy również zadbać o warunki do komfortowego wypoczynku. Mowa tu o sypialni i łóżku, a dokładniej o właściwie dobranym materacu. To on odpowiada za nasze dobre samopoczucie każdego dnia. W ofercie marki Hilding znajdziemy materace dopasowane do indywidualnych potrzeb, które spełniają wszystkie normy. W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na materac sprężynowy który zapewnia tzw. podparcie punktowe. Mowa tu o niezależnych sprężynach, których im więcej, tym lepiej. Dzięki swojej elastyczności i sprężystości doskonale współpracują one z użytkownikiem i zapewniają wysoce komfortowy odpoczynek.
Drugim rodzajem materacy, na jakie warto zwrócić uwagę to materace piankowe, zapewniające wysoki poziom elastyczności, umiejętność szybkiego dostosowania do indywidualnego kształtu ciała użytkownika oraz niezwykłą lekkość. Ciekawym ich rodzajem są materace termostatyczne, które pod wpływem ciepła ciała dopasowują się do niego. Wiele modeli ma również w swoim składzie antyalergiczny lateks, chłodzącą piankę Flofom lub wkładkę z naturalnego kokosu bądź sizalu, która dodatkowo utwardza materac. Nową kategorię produktów materacowych stanowią materace hybrydowe, które łączą cechy wszystkich komponentów materacy opisanych powyżej.
Planując komfortowy sen nie zapomnijmy również o właściwym doborze poduszki do naszych potrzeb.
Jak przygotować pożywną owsiankę z kakao?
Owsianka z kakao to doskonały i szybki w przygotowaniu pomysł na posiłek przed snem. Jest ona lekka a także dostarcza dużo witamin i mikroelementów. Warto postawić na naturalne płatki owsiane (np. pełnoziarniste górskie, 100 gram), które zalewamy mlekiem (200 ml, do naszego wyboru czy krowim, czy roślinnym) i gotujemy na niewielkim ogniu. Do takiej owsianki polecamy dodać 4 kostki czekolady gorzkiej o wysokiej zawartości kakao bądź naturalne kakao (2 łyżki). Świetnie smak wzbogaci również cynamon. Taką mieszankę gotujmy przez kilka minut. Następnie do miseczki wkrajamy banana. Możemy również przygotować z niego pulpę i dodać do owsianki. Całość polecamy udekorować orzechami włoskimi.
Kakao w domowej cukierni – poznaj nasze pomysły
Kakao doskonale sprawdzi się również jako element cukierniczej odsłony naszej kuchni. Kakao możemy spotkać m.in. przygotowując sernik królewski, a więc sernik z kakao w spodzie i w formie górnej kruszonki a także szybkiego ciasta czekoladowego z kakao. Zarówno jedno jak i drugie ciasto można udekorować mocno kakaową polewą, którą przygotowujemy z masła, cukru i kakao właśnie. W tym celu podgrzejmy 100 g masła, 80 g cukru i połączmy z 3 łyżkami mleka. Na końcu dodajmy 3-4 łyżek kakao i gotowe! Im więcej kakao w tym przepisie, tym nasza polewa będzie bardziej gęsta.
Czy kakao tuczy?
Wiele osób myśląc kakao myśli „zbędne kalorie”. To skrót myślowy w którym kakao utożsamiamy z czekoladą. I nie ma w tym fałszu, gdyby nie fakt, że gorzka czekolada, a więc taka która zawiera dużo kakao jest zdrowa. Niezdrowa z kolei jest mleczna czy biała, w której składzie znajdziemy duże pokłady cukru.
Kakao samo w sobie zawiera 228 kcal na 100 g. Jedna łyżka stołowa kakao (10g) to więc około 23 kcal. Odpowiada to zaledwie 1% dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla dorosłego człowieka o średniej wadze i przeciętnej aktywności fizycznej. Dodatkowo dzięki stosunkowo niskiej zawartości kalorii kakao mogą jeść osoby będące na diecie. Surowe kakao nie zawiera także cukru ani glutenu. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że spożywane kakao w formie surowej hamuje nasz apetyt na słodkie oraz słone przekąski, dając uczucie sytości.