Chyba każdy z nas marzy o zdrowym, białym uśmiechu. Jednak czasem powstrzymują nas obawy o bezpieczeństwo zabiegów wybielających i ich koszty. Dobrą alternatywą dla zabiegów gabinetowych mogą być pasty wybielające, które – dzięki badaniom i zastosowaniu nowoczesnych technologii – cechują się coraz większą skutecznością. Dlatego właśnie warto sięgnąć po pastę wybielającą. Ale którą?
Wybielanie zębów w domowych warunkach
Skuteczne wybielanie zębów w domu jest możliwe. Oczywiście, i trzeba to wyraźnie podkreślić – w przypadku wątpliwości związanych z wybraną metodą wybielania czy pojawiających się dolegliwości, nic nie zastąpi kontaktu ze stomatologiem. O zęby należy dbać w sposób kompleksowy: właściwa codzienna higiena, regularne wizyty kontrolne i przeglądy stomatologiczne, a także niezbędne zabiegi higienizacyjne u dentysty wsparte regularnym stosowaniem pasty wybielającej pozwolą nam cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.
Mówiąc o domowych sposobach na wybielanie zębów, nie mamy na myśli kuracji ziołowych, stosowania węgla leczniczego, wcierania w zęby sody, czy np. skórki banana – bo i takie porady można znaleźć w internecie. Chodzi raczej o stosowanie profesjonalnych, przebadanych klinicznie i bezpiecznych produktów.
Kiedy wejdziemy do apteki, drogerii, czy nawet supermarketu możemy pogubić się w ofercie past, pasków, płynów, aplikatorów, różnych urządzeń i zestawów wybielających, a także innych środków wybielających. Prym w tym segmencie bez wątpienia wiodą pasty. To rozwiązanie praktyczne, stosunkowo niedrogie, a – jeśli wybierzemy odpowiedni produkt – również skuteczne. Stojąc jednak przed sklepową półką zapełnioną wybielającymi produktami, kuszącymi wieloma aktywnymi składnikami i niesamowitymi efektami, zawsze rodzi się pytanie: którą z tych past wybrać?
Kiedy stosować pasty wybielające?
Stosowanie wybielającej pasty do zębów jest rekomendowane w kilku przypadkach. Przede wszystkim zaleca się ją osobom, które chcą usunąć przebarwienia powierzchniowe, najczęściej spowodowane barwiącymi produktami spożywczymi lub papierosami. W przypadku przebarwień głębokich, warto sięgnąć po pastę wybielająca Colgate Max White Ultra Active Foam, która dzięki składnikom wybielającym w sposób chemiczny, a nie mechaniczny, jest w stanie zredukować również i ten typ przebarwień spowodowany barwiącym jedzeniem i napojami.
Działanie pasty wybielającej jest jednak delikatniejsze niż innych produktów wybielających, dlatego rekomenduje się je osobom, które oczekują mniej drastycznego i stopniowego efektu wybielania. Ze względu na niższą koncentrację składników wybielających w porównaniu do metod profesjonalnych, pasta wybielająca, szczególnie ta dedykowana wrażliwym zębom, może być dobrym pomysłem dla osób zmagających się na nadwrażliwość po wybielaniu. Używanie pasty wybielającej to również świetny pomysł na podtrzymanie efektów profesjonalnego wybielania zębów lub innych metod. Jest to produkt, który może zagościć w naszej łazience na stałe jako część codziennej rutyny i higieny jamy ustnej dzięki niewysokiej cenie i szerokiej dostępności. Stosowanie pasty wybielającej warto również rozważyć, jeżeli chcemy wdrożyć do naszej codziennej higieny produkt, który zapobiega powstawaniu przebarwień w przyszłości.
W przypadku sięgnięcia po pastę wybielającą, która nie zawiera tak dużego stężenia substancji aktywnych, jak środki stosowane przez dentystów, takiego zagrożenia nie ma. Produkty, takie jak pasta wybielająca Colgate Max White Ultra Active Foam są rozwiązaniem dla osób, które chcą rozjaśnić swoje zęby, ale nie tylko. Stosowanie takiej pasty pomaga także utrzymać na dłużej efekt bieli i rozjaśnionego uśmiechu po zabiegu wykonanym w gabinecie stomatologicznym.
To jednak nie wszystko. Trzeba wspomnieć o występowaniu nadwrażliwości zębów po zabiegach wybielających. Nie jest to regułą, ale każdy kto zdecyduje się na takie posunięcie, musi mieć świadomość, że jest to stosunkowo częsta przypadłość – a im wyższa „moc” środka wybielającego, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia dyskomfortu czy dolegliwości bólowych o różnym nasileniu.
Nie jest to – wyjaśnijmy – wina niewłaściwego przeprowadzenia zabiegu przez lekarza stomatologa. Reakcja zależy od osobistych predyspozycji oraz składu i intensywności używanego środka, dawki czy stężenia. Zęby po zabiegu wybielania są odwodnione i delikatniejsze, a nadwrażliwość jest stanem przejściowym. Jednak trzeba pamiętać o tym, że utrzymujące się przez dłuższy czas, silne dolegliwości bólowe należy skonsultować z lekarzem.
Faktem jest, że preparaty używane przez profesjonalistów są mocniejsze, intensywniejsze niż produkty oferowane w sklepach, aptekach i drogeriach. Mogą one być zatem alternatywą dla osób z nadwrażliwym uzębieniem, dla których silne zabiegi wybielające nie są wskazane, bo mogą doprowadzić do pogłębienia się ich problemu. Nie oznacza to jednak, że poczucie dyskomfortu nie może towarzyszyć też szczotkowaniu zębów pastą wybielającą. Jeżeli tak będzie, trzeba skonsultować się ze stomatologiem, aby pomógł wybrać właściwą i najprzyjemniejszą metodę wybielania.
I jeszcze jedno. Choć wydaje się to oczywiste, to jednak należy zauważyć, że wybielanie zębów przy pomocy past czy aplikatorów wybielających z nadtlenkiem wodoru jest dużo tańsze niż wizyty i zabiegi w gabinecie stomatologicznym. Wystarczy sprawdzić stawki prezentowane na stronach internetowych klinik i gabinetów. W zależności od metody wybielanie wykonywane przez stomatologa kosztuje od kilkuset do 2 tysięcy złotych.
Od czego zależy kolor naszych zębów?
- Genetyka – w przypadku naturalnego koloru zębów niezwykle ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne. Określają one mineralizację tkanek, ich skład chemiczny, barwę zębiny, a także grubość szkliwa. Warto wiedzieć, że z wiekiem, kiedy warstwa szkliwa staje się cieńsza, zęby stają się ciemniejsze, bardziej szare lub żółte, w zależności od tego, jaki odcień ma położona głębiej zębina.
- Dieta – to, co jemy i pijemy ma poważny i realny wpływ na kolor zębów. Barwniki, czy to naturalne, czy sztuczne, zawarte w produktach żywnościowych mogą osadzać się na zębach. Specjaliści, wymieniając takie barwiące jedzenie wyliczają często: owoce leśne, wiśnie, pomarańcze, szpinak, buraki… Nikomu nie trzeba chyba tłumaczyć, że wpływ na kolor zębów mają także napoje, takie jak herbata, napary ziołowe, kawa, czerwone wino.
- Palenie papierosów – bardzo duży, negatywny wpływ na kolor naszych zębów i ich ogólną kondycję ma również palenie papierosów. Nieprzyjemny oddech, a także charakterystyczny wygląd zębów (osad, żółty lub nawet brązowy nalot) to niestety powszechna przypadłość palaczy.
- Wiek – i jeszcze jeden czynnik mający wpływ na kolor zębów. To wiek człowieka. Wraz z mijającymi latami zmienia się nasz organizm. Z biegiem czasu szkliwo zębów się zużywa, staje się coraz cieńsze, przez co coraz mocniej widoczny jest odcień znajdującej się pod spodem zębiny. Mogą też pojawiać się nowe przebarwienia. Niektóre choroby i przyjmowane leki również mogą zmieniać wygląd naszych zębów.
Niezależnie od przyczyn tego, że zęby mogą wyglądać z czasem mniej atrakcyjnie, dobrym rozwiązaniem na poprawę ich stanu i koloru jest zastosowanie pasty wybielającej. To jednak nie wszystko, bo dbanie o higieny jamy ustnej i wygląd zębów (także ich kolor) to rzecz bardziej skomplikowana.
Osoby pragnące mieć jaśniejszy uśmiech powinny:
- Poddać się zabiegowi profesjonalnej higienizacji jamy ustnej,
- Regularnie szczotkować zęby,
- Odpowiednio czyścić przestrzenie międzyzębowe,
- Dodatkowo jako wsparcie higieny płukać jamę ustną wybielającymi płukankami.
Jaka pasta wybielająca jest skuteczna?
Na sklepowych półkach można znaleźć wiele produktów wybielających zęby. Mogą to być paski, aplikatory, nakładki, żele, proszki, a nawet całe „urządzenia wybielające zęby” wyposażone w lampy. Najpopularniejsze i najpowszechniejsze są pasty do zębów.
Wybór odpowiedniej pasty wybielającej do zębów jest kluczowy dla osiągnięcia zadowalających efektów. Wybierając produkt, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dobrze jest polegać na zaufanej, znanej marce, bo to także gwarancja jakości. Jeżeli popularna firma deklaruje, że efekty wybielania pastą będą widoczne po trzech dniach stosowania produktu, jak jest to w przypadku Colgate Max White Ultra Active Foam, to jest to obietnica złożona klientowi, która zostanie dotrzymana. Kupując pastę od znanego producenta, możemy mieć pewność, że produkt przeszedł wymagane atesty oraz badania kliniczne. Takie produkty z pewnością spełniają standardy bezpieczeństwa i skuteczności, np. dotyczące dopuszczalnego stężenia nadtlenku wodoru (w Polsce norma, której nie można przekroczyć, wynosi 0,1%), który to de facto wybiela zęby. To bardzo istotne, aby kupować produkty zaufanych marek, ponieważ pasta ma nie tylko skutecznie wybielać zęby, ale jej regularne stosowanie ma być również bezpieczne dla zdrowia. Bardzo ważne jest również, aby wybielająca pasta zawierała w swoim składzie m.in. fluor – dzięki temu będzie dobrze służyć nam podczas codziennej higieny jamy ustnej i profilaktyki przeciwpróchniczej.
Artykuł sponsorowany