Nowy rok, to moment, w którym wielu z nas decyduje się na pewne zmiany w swoim życiu. Stawiamy sobie ambitne cele i postanowienia noworoczne na kolejne miesiące. Okazuje się jednak, że wyznaczenie sobie zadań to nie wszystko – utrzymanie i skrupulatna realizacja swoich postanowień jest o wiele trudniejsza niż ich ustanowienie. Napotykamy się na pewne trudności, które skutecznie blokują nas w działaniach. Pozostaje zatem pytanie: jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?
Dobrze sprecyzowany cel
Naszą pierwszą przeszkodą na drodze do realizacji postanowień noworocznych są przede wszystkim źle sprecyzowane cele. Powinniśmy pamiętać o tym, że lista celów powinna być dokładna – musimy ustalić, na czym naprawdę nam zależy i kiedy rozpoczniemy wprowadzanie zmian. Warto też dobrze zastanowić się nad tym, co w ogóle stanowi nasz końcowy cel. Okazuje się, że samo “chodzenie na siłownię” nie jest konkretnym i precyzyjnie określonym zadaniem. Dlaczego? Gdyż nadal nie wiemy, jak często mamy ćwiczyć na tej siłowni, jakie ćwiczenia wykonywać, a przede wszystkim, dlaczego chcemy to robić. Ustalenie konkretnego planu działania to już połowa sukcesu. Nasze cele muszą być także realistyczne. Podejmując decyzję o wyznaczeniu sobie noworocznych wyzwań, należy realnie spojrzeć na swoje możliwości, nie tylko emocjonalne, ale także czasowe czy ekonomiczne.
Dbałość o systematykę
Kolejny problem nierzadko stanowi także brak systematyki. Regularność jest jednak kluczowa w drodze do osiągnięcia jakichkolwiek celów, nie tylko postanowień noworocznych. Systematyka pozwala wytwarzać nawyk, który nie stanowi już dla nas żadnego kłopotu, a przychodzi wręcz naturalnie. Jeśli wiec naprawdę zależy nam na realizacji swojego wyzwania, musimy zadbać o regularne podejście w wykonywaniu kolejnych zadań. Brak systematyki może też wynikać z braku naszego zaangażowania. Wtenczas najpierw powinniśmy popracować nad znalezieniem odpowiedniej motywacji. Jeśli jednak takiej nie posiadamy, być może warto się zastanowić, czy nasze postanowienie noworoczne ma jakikolwiek sens i czy naprawdę chcemy je zrealizować.
Start od małych zmian
Bądźmy szczerzy – nasze postanowienia noworoczne to nierzadko skok na głęboką wodę i właśnie z tego powodu tak szybko się do nich zniechęcamy. Dlatego też zmiany powinniśmy rozpoczynać od małych kroków, a dopiero wraz z czasem podnosić sobie poprzeczkę. Poza tym pamiętajmy, że nawet najambitniejsze plany składają się z wielu mniejszych etapów, a nic nie dzieje się z dnia na dzień. Wykonujmy zatem nasz plan po trochu i stale obserwujmy swoje postępy. W przeciwnym razie możemy jedynie pomarzyć o realizacji postanowień noworocznych i nigdy nie zrobimy tego pierwszego kroku.
W trzymaniu się noworocznych postanowień najważniejsza jest zdecydowanie determinacja, odpowiedni plan działania oraz systematyczność. Jeśli będziemy dbać o zachowanie tych aspektów w drodze do realizacji ustanowionych celów, z pewnością szybko zauważymy postępy. Nie zapominajmy jednak, że błędy się zdarzają i są one naturalnym zjawiskiem w procesie wprowadzania wszystkich zmian.