Mrożenie to jeden z najwygodniejszych sposobów przechowywania jedzenia. Umożliwia nie tylko gromadzenie poszczególnych produktów, ale również całych, gotowych dań. Jest to doskonały sposób na niemarnowanie jedzenia. Warto jednak wiedzieć, co można zamrażać, a czego lepiej nie. Jakie mrożonki warto robić?
Mrożenie żywności – dlaczego warto?
Mrożenie żywności jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów na niemarnowanie jedzenia. Umożliwia kupienie dużej ilości produktów na zapas, które bez korzystania z zamrażalnika musiałyby być spożyte w ciągu kilku dni po zakupach. Mrożonki mają z reguły termin przydatności do spożycia, który wynosi kilka miesięcy! Można więc powiedzieć, że mrożenie jedzenia jest sposobem na oszczędność pieniędzy. Pozwala na robienie zakupów na zapas – na przykład podczas promocji.
Warto wspomnieć o tym, że owoce, mięsa i warzywa do mrożenia to nie jedyne produkty, które warto przechowywać w ten sposób! Doskonałym i niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest mrożenie gotowych dań. Choć nie wszystkie się do tego nadają, posiłki takie jak pierogi, ryby czy kotlety schabowe, doskonale smakują po wyjęciu z zamrażarki i podgrzaniu. Jest to idealna opcja dla wszystkich zabieganych osób, które nie mają na co dzień czasu na przygotowywanie świeżych, domowych potraw.
Jakie produkty nadają się do mrożenia?
Ten sposób przechowywania żywności wiąże się z wieloma korzyściami. Jednak, aby posiłki przygotowywane z mrożonek były smaczne i pełnowartościowe, warto dowiedzieć się jakie produkty nadają się do mrożenia.
- Zioła – natka pietruszki, mięta czy rozmaryn, są bardzo popularne i chętnie dodawane do dań. Można je zamrozić nie tylko posiekane i włożone do pudełka. Ciekawym rozwiązaniem jest tworzenie z nich kostek lodu!
- Grzyby – kolejny produkt, który można znaleźć w wielu zamrażalnikach, to grzyby. Zarówno pieczarki, jak i świeże borowiki czy prawdziwki, nie tracą smaku po zamrożeniu. Mrożenie jest bardzo ważne dla wszystkich grzybiarzy. Sezon jest bowiem dość krótki, a ceny grzybów w sklepach potrafią być bardzo wysokie (a i tak mowa tylko o grzybach suszonych).
- Żółty ser – choć ten produkt nie przychodzi na myśl po usłyszeniu pytania “co można mrozić”, doskonale smakuje po rozmrożeniu. Bez względu na konkretny rodzaj, ser żółty bez obaw można wkładać do zamrażalnika – zarówno w kostce, jak i w formie plasterków.
- Gotowe dania – przygotowane posiłki można często w całości wkładać do zamrażalnika. Dotyczy to m.in. ciast, pierogów, bigosu, ryżu, ziemniaków, a nawet makaronu.
- Sezonowe owoce – podobnie jak w przypadku grzybów, również większość owoców jest dostępna tylko przez pewną część roku. Dzięki zamrożeniu, można cieszyć się ich smakiem przez cały rok.
- Warzywa – pokrojone warzywa podzielone na porcje i wrzucone do zamrażalnika, mogą znacznie przyspieszyć cały proces przygotowywania obiadu.
- Pieczywo – chleb, bułki i wszelkie inne rodzaje pieczywa z reguły po upływie 24 godzin robią się czerstwe. Dzięki ich zamrożeniu można w każdej chwili wyjąć świeże pieczywo i podgrzać je w tosterze lub piekarniku.
- Mięso i ryby – warto mrozić je w porcjach. Dzięki temu będzie można wyjmować je z zamrażalnika w takich ilościach, jakie są potrzebne.
- Karma dla zwierząt – mrożenie jest dobrym sposobem przechowywania mokrej karmy dla psów lub kotów. Dotyczy to w szczególności właścicieli zwierząt małych ras, które jedzą stosunkowo niewielkie porcje.
Czego nie zamrażać?
Warto wiedzieć nie tylko co można zamrażać, ale również czego nie zamrażać.
- Napoje gazowane – żadne napoje gazowane nie powinny trafiać do zamrażalnika. W ich składzie znajduje się bowiem CO2. Sprawia, że w butelkach tworzy się zbyt duże ciśnienie – może to powodować ich pęknięcie lub wydostanie się gazu.
- Nabiał – niektóre produkty można mrozić (takie jak żółty ser). Jednak jogurty i sery mogą podczas rozmrażania zmienić konsystencję, a dodatkowo utracić wartości odżywcze.
- Warzywa zawierające dużo wody – ogórki i pomidory po zamrożeniu robią się po prostu niesmaczne. Wynika to z tego, że zawierają dużo wody, krystalizującej się w zamrażalniku.
- Produkty, które już raz były zamrożone – najważniejsza zasada dotycząca bezpiecznego przechowywania jedzenia mówi o tym, że produkt można włożyć do zamrażalnika tylko raz. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju szkodliwych bakterii.
Mrożenie jedzenia, a wartości odżywcze
Bezpieczny czas przechowywania w zamrażarce różni się w zależności od produktu. Najczęściej zalecany termin spożycia mieści się w przedziale od 3 do 12 miesięcy. Warto jednak pamiętać o tym, że jedzenie można rozmrozić nawet później! Może się wówczas okazać, że dany produkt po prostu gorzej smakuje, a jego wartości odżywcze stały się gorsze.
Wartość odżywcza mrożonego jedzenia jest bardzo dobra. Produkty są zdecydowanie w lepszym stanie niż po poddaniu ich gotowaniu lub kiszeniu. Jest to możliwe dlatego, że ujemna temperatura zatrzymuje procesy enzymatyczne i utlenianie. Warto jednak pamiętać, że na tę kwestię w ogromnym stopniu wpływa rodzaj wybranego opakowania oraz to, jak dany produkt został przygotowany przed mrożeniem. Gotowane warzywa będą zawierały zdecydowanie mniej substancji odżywczych niż te, które w świeżej formie trafiły do zamrażalnika. Z kolei opakowanie powinno być szczelnie zamknięte. Brak dopływu powietrza opóźnia ulatnianie się właściwości odżywczych.
Mrożonki są coraz chętniej wykorzystywane w kuchni. W wielu sklepach spożywczych dostępne są coraz to nowe produkty gotowe do przechowywania w zamrażalnikach. Warto też mrozić samodzielnie przygotowywane posiłki, aby zapewnić sobie porcję zdrowego jedzenia na każdy dzień.
Artykuł sponsorowany